čtvrtek 7. dubna 2011

Předvolební šílenství

Senát, poslanecká sněmovna nebo křeslo prezidenta? Že jsou všechny tyto volby daleko? Ano, jsou, a proto si je schovám na jindy. Dnes budu psát o volbách lokálního významu. Ne, nejde ani o městské zastupitelstvo, ale o ještě menší oblast. O Spojené rektorství University Palackého, skládající se z osmi autonomních děkanství, rozložených po celém světě (většina z nich se nachází v Olomouci). A právě v tomto malém státě se chystají velké volby. Volby do akademického senátu university a také do zastupitelstva některých fakult.

Stejně jako všechny volby, mají i tyto velký dopad na naše okolí. Tak jako velké strany nakupují billboardy po tisících, tak i studenti tisknou jeden propagační leták za druhým a vylepují je na každou volnou plochu (samozřejmě jen za použití lepící pásky Magic Tape). Ve výtahu se už nemůžeme kochat výhledem na svůj odraz v zrcadle a místo toho musíme koukat na horlivé studenty se škrobenými úsměvy na tvářích. Zatímco jedni kladou důraz na obsah a propagují se bílým papírem s malou fotkou v rohu a dlouhými odstavci cizích slov, jiní se spoléhají na "profesionální" fotku v obleku s kravatou uvázanou okolo hlavy a slibem, že nebude nudný a konzervativní. Že by vrchol českého dadaismu (ehm, kdo ví, ten ví)?

Předvolební kampaň mě nasměrovala tím správným směrem. Díky hromadám letáků na každém kroku už zaručeně vím, koho volit nebudu. A koho volit budu? Samozřejmě informatiky z našich vlastních řad (zde prosím rozumějte akademické pracovníky, nikoliv studenty!). Třeba se nám splní náš dávný sen a někdo "tam nahoře" pořádně zamete a vymění osazenstvo slavného "CéVéTé"...