čtvrtek 8. září 2011

Jak se vypořádat s tragédií

Nikomu, kdo má oči otevřené nebo naslouchá svému okolí, nemohlo uniknout, že se včera zřítilo letadlo s ruským hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl, jehož členy byli i tři Češi - Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek. Zejména poslední jmenovaný se nemalou mírou podílel na našem úspěchu na letošním MS v hokeji. Tato událost vyvolala rozruch ve světě hokeje, v srdcích fanoušků i většiny lidí, kteří hokej nesledují, ale cítí se být patrioty. Nehodu však doprovázel i jiný jev. Okamžitě se rozpoutaly rozsáhlé diskuse o etice, moralitě a patriotismu českého národa a zveličená medializace a "proklamace" smrti některých vybraných osob, které jsou jistým způsobem "elitou".

Nejlépe to vystihl @lukys, když použil termín "lidskost na baterky". Ano, je to poněkud drsné, ale to pravda bývá. Nevím, jestli je to obecný jev, nebo jen výhrada nás Čechů, ale je to tak. Asi před dvěma měsíci ztroskotala na Volze loď. Utonula více jak stovka lidí včetně malých dětí. Nepamatuji si, že by jim někdo, pět minut po zveřejnění tragédie, založil skupinu na Facebooku a nepamatuji ani stovky truchlících na sociálních sítích. Jak napsal @zimmycz na svém blogu, některé životy jsou důležitější než jiné a že všichni neumíráme stejně. Ani to však nebude úplně pravda, protože nejde jenom o to, čeho člověk v životě dosáhl, ale zda se proslavil. Zde si dovolím další citaci. "Ale kdyby spadli např. špičkoví doktoři, inženýři či matematici, tak by to bylo každýmu buřt." - @HonzaBenisek. Obávám se, že tomu tak bohužel opravdu je. Nevidím důvod, proč psát něco, co již bylo několikrát napsáno, takže vás odkážu na poslední blogpost, tentokráte od @diseasezoe.

Takže, a teď, co tím chtěl básník říci. Na výše zmíněné články a tweety jsem vás odkázal proto, že se s nimi (do jisté míry) ztotožňuji a hlavně si myslím, že stojí za to si je přečíst a zamyslet se nad nimi. Také jsem chtěl upozornit na fakt, že na internetu se probírají i vážná "morální" témata a že internet je pořád ještě (alespoň u nás) svobodné informační médium. Nemusíme být odkázáni na zpravodajské servery, noviny a televizi, které nás krmí, čím uznají za vhodné, a tak nám de facto určují, co si máme myslet. Internet je místem, který vám naservíruje z každé strany jiné informace a tak vás nutí k zamyšlení. Masmédia vám říkají "truchlete", kdežto na internetu vám vmetou krutou pravdu přímo do obličeje a pak dodají "truchli si jak chceš, ale máš k tomu opravdu důvod?".